Portal Pracy Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia
Newsletter
Współpracujemy z
Sonda
Czy korzystałeś juz z usług Agencji Zatrudnienia?
tak
oferty pracy - sonda83%
nie
oferty pracy - sonda17%
Nie pamiętam
oferty pracy - sonda0%

Sonda zakończona
Pozostałe sondy:
1. Czy uważasz za realne znalezienie pracy w internecie?
2. Który z poniższych czynników jest najbardziej motywujący do pracy?
« Startuj z nami
« Dodaj stronę do Ulubionych
« Poleć stronę znajomemu
« Chcę zamieścić reklamęPortal Pracy Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia
WyszukiwanieOfert Pracy
Miejsce pracy: Branża:
 Szukaj 
Pokaż oferty z: Wybierz pracodawcę:
Rodzaj kontraktu: Słowo kluczowe:
O rynku rekrutacyjnym
Jakie usługi oferują agencje zatrudnienia?  

Agencje zatrudnienia, zwane powszechnie również agencjami pracy lub agencjami rekrutacyjnymi, funkcjonują w Polsce od połowy lat 90-tych. Ich działalność obejmuje usługi w zakresie:

  • rekrutacji do pracy w kraju i za granicą na różne szczeble organizacji
  • doradztwa personalnego
  • pracy tymczasowej i outsourcingu
więcej »
 
Rynek rekrutacyjny w Polsce  

Agencje rekrutacyjne i doradztwa personalnego to podmioty wyspecjalizowane w procesach search and selection, direct search, sourcingu, oceny wiedzy i zdolności, testach osobowości kandydatów i pracowników, profilowaniu stanowisk pracy, analizie kompetencyjnej, Assesment Centre, Development Center, szkoleniach i wielu innych w obszarze consultingu HR.

Agencje realizują swoje usługi na podstwie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach runku pracy.

Agencje rekrutacji i doradztwa personalnego w świetle przepisów ustawy są agencjami zatrudnienia i podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru agencji zatrudnienia.
W Krajowym Rejestrze Zatrudnienia widnieje prawie 3 tyś. Agencji. Ich liczba w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła niemal 6-ścio krotnie.  

więcej »
 
O rekrutacji i selekcji kandydatów do pracy  

Rekrutacja to sformalizowane procesy naboru kandydatów do pracy, polegające na działaniach na rynku pracy, które mają za zadanie przyciągnięcie wystarczająco dużej liczby osób o odpowiednich kwalifikacjach do ubiegania się o wolne stanowiska pracy.
Agencje rekrutacyjne i doradztwa personalnego zajmują się tzw. aktywnymi, formami rekrutacji, o których mówimy w sytuacji, gdy pracodawca zleca poszukiwanie pracowników właśnie firmom zewnętrznym, takim jak agencje doradztwa personalnego, czy agencje pośrednictwa pracy.

więcej »
 
Pośrednictwo pracy i doradztwo personalne 2009 w raporcie Ministerstwa Pracy  

Łączna liczba osób zatrudnionych za pośrednictwem agencji pośrednictwa pracy w kraju i za granicą w 2009 roku wyniosła 275 539 i zmniejszyła się w porównaniu z rokiem ubiegłym aż o 52 321.

W 2009 roku zmniejszyła się również liczba agencji zatrudnienia ogółem - wyniosła 2 941 podmiotów w porównaniu z 3 811 w roku 2008. Na koniec ubiegłego roku zarejestrowanych było:

  • 1 495 agencji pośrednictwa pracy w kraju
  • 954 agencji pośrednictwa pracy za granicą
  • 1 098 agencji doradztwa personalnego

Najwięcej agencji zarejestrowanych było w województwie mazowieckim - 690, w tym agencji pośrednictwa pracy w kraju 389, agencji pośrednictwa do pracy za granicą 170, a agencji doradztwa personalnego 337.

więcej »
 
Instytucja pracy tymczasowej  

Praca tymczasowa, w ujęciu gospodarczym, to odpłatne oddanie pracownika do dyspozycji innego pracodawcy.

Praca tymczasowa jest pracą świadczoną przez pracownika w przedsiębiorstwach, do których zostaje skierowany przez agencję pracy tymczasowej.

Charakterystyczną jej cechą jest trójstronny układ: agencja – pracownik – przedsiębiorstwo (pracodawca użytkownik).

więcej »
 
Geneza pracy tymczasowej  

Instytucja pracy tymczasowej wywodzi się z USA.

Genezą tej formy organizacji pracy była potrzeba przedsiębiorstw do zastąpienia pracowników etatowych podczas ich nieobecności. W sytuacji, gdy uciążliwe było zastąpienie nieobecnego pracownika przez innych pracowników konieczne stało się znalezienie zastępstwa zewnętrznego.

więcej »
 
Praca tymczasowa 2009 - dane Ministerstwa Pracy  

Najnowszy raport Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej "Agencje zatrudnienia 2009" zawiera m.in. informacje dotyczace pracy tymczasowej.

Zgodnie z danymi zebranymi na podstawie obligatoryjnej informacji z rocznej działalności agencji pracy tymczasowej składanej marszałkom województw do końca stycznia każdego roku, w 2009 roku nastąpił bardzo duży 20% spadek liczby pracowników tymczasowych, z 474.747 w 2008 roku do 379.103 na koniec 2009 roku. 

Liczba pracodawców użytkowników utrzymała się na niemal nie zmienionym poziomie co przed rokiem i wyniosła 10.826. Podobnie liczba zagranicznych pracodawców użytkowników zmniejszyła się nieznacznie - w 2009 roku agencje pracy tymczasowej oddelegowały 13.239 pracowników tymczasowych do 1.887 firm za granicą.

więcej »
 
Praca tymczasowa na świecie  
W 2008 roku branża pracy tymczasowej odczuła bardzo silnie skutki globalnej recesji. W zależności od „otwarcia” gospodarki, jej struktury socjo-ekonomicznej i elastyczności, branża w poszczególnych krajach została dotknięta spadkami w różnej wielkości, a w niektórych nawet utrzymała wzrost. W 2008 roku całkowita liczba pracowników tymczasowych na świecie spadła o blisko 1% w stosunku do 2007 roku, osiągając liczbę ponad 9,5 mln pełnych etatów dziennie. Równocześnie całkowity roczny przychód branży spadł o blisko 1%, osiągając wartość 232 mld Euro.
więcej »
 
Pracownicy tymczasowi w liczbach  

60% pracowników tymczasowych to pracownicy fizyczni, o niewysokich kwalifikacjach lub niewykwalifikowani, zatrudniani w procesie produkcji lub przy pracach pomocniczych 

40% to pracownicy zatrudnieni w usługach i specjaliści

więcej »
 
Outsourcing a praca tymczasowa  
Outsourcing personalny i praca tymczasowa są często traktowane jak synonimy, gdy tymczasem z punktu widzenia podstawy prawnej świadczenia tych usług, formy zatrudnienia pracowników, a w szczególności nadzoru nad wykonaną pracą i odpowiedzialności za jej rezultaty, są to całkiem inne obszary działalności agencji.
Wspólnym mianownikiem outsourcingu i pracy tymczasowej jest dążenie do optymalizacji kosztów działalności firmy korzystającej z tych usług. redukcja kosztów oraz zwiększenie skuteczności i efektywności prowadzonej działalności.
więcej »
 
[1] [2]

SAZ  praca  Geopard CMS  praca  NSF  
Oferty pracy  :: A-Z pracy  :: Partnerzy  :: O nas  :: FAQ  :: O rynku rekrutacyjnym  :: 
Mapa serwisu  ::  Polityka prywatności ::  remonty w warszawie :: Budowa domów :: wózki dziecięce :: silikaty producent :: Składowanie towaru :: zamek książ